Suplementacja ostropestu plamistego zapewnia nie tylko znane działanie ochronne dla wątroby, ale również pozwala chronić naszą skórę. Dzięki jego wyjątkowym składnikom aktywnym mamy możliwość wzmocnić naturalną pielęgnację urody i zapobiegać przedwczesnym oznakom starzenia skóry. Z tego względu, ta wyjątkowa roślina już od setek lat uznawana jest za jedno z najlepszych i najbardziej skutecznych ziół, zapewniających zdrowie i piękny wygląd.
Ostropest plamisty w aspekcie pielęgnacji urody przede wszystkim chroni komórki skóry i wspomaga proces detoksykacji. Może być on zarówno stosowany doustnie, jak i zewnętrznie, zazwyczaj jako olejek z ostropestu lub dodatek do naturalnych preparatów leczniczych. Obydwa sposoby zastosowania umożliwiają uzyskanie skutecznych efektów ochronnych i pielęgnacyjnych.
Ostropest plamisty a naturalna ochrona wątroby
Ludzka wątroba posiada naturalną zdolność regeneracji mniejszych urazów. Jednak poważniejsze i bardziej przewlekłe choroby wątroby mogą znacznie zmniejszyć tą zdolność i prowadzić do nieodwracalnych skutków. Gdy wskaźnik uszkodzenia wątroby wyprzedza jej zdolności regeneracyjne, dochodzi do zbliznowacenia i włóknienia. Zwłóknienia wątroby blokują z kolei przepływ krwi, co jeszcze bardziej wpływa na uszkodzenie jej tkanek.
Przy nagromadzeniu niekorzystnych czynników, wątroba przestanie w pewnym momencie odpowiednio funkcjonować, co może prowadzić nawet do śmierci. Z tego względu osoby cierpiące na problemy z wątrobą albo są w grupie podwyższonego ryzyka, związanego z rozwojem jej chorób, powstawaniem stanów zapalnych czy uszkodzeń, powinni zacząć działać w kierunku poprawy jej funkcji. Najbardziej naturalnym i powszechnym sposobem jest właśnie zastosowanie ostropestu plamistego.
Ekstrakt z nasion ostropestu jest stosowany od wieków, gdyż pozwala chronić wrażliwe komórki wątroby na zniszczenie. Dotychczas wielu badaczy potwierdziło, że ostropest plamisty:
- wzmacnia zewnętrzne ścianki komórek wątroby, co daje im większą odporność na urazy,
- naturalnie wspomaga wzrost zdrowych komórek wątroby,
- walczy z wolnymi rodnikami, doprowadzającymi do stanów chorobowych.
Dziesiątki lat badań klinicznych wskazują, że zawarte w ostropeście sylimaryny stanowią grupę silnych przeciwutleniaczy, umożliwiających skuteczne działanie lecznicze. Wykazano równocześnie, że najbardziej skutecznym składnikiem sylimaryny jest sylibina, zwana także sylibininą.
O innych zastosowaniach ostropestu dowiesz się z dokumentu: http://www.fronda.pl/a/ostropest-plamisty-na-watrobe-prostate-i-antynowotworowo,79016.html
Zewnętrzne zastosowanie ostropestu do ochrony skóry
Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym jest głównym sposobem ochrony tkanek skóry przed zniszczeniem i utrzymania jej zdrowego wyglądu. Aby skutecznie chronić skórę przed uszkodzeniami najczęściej zaleca się stosowanie mydeł, płynów i kremów naturalnych, o silnie nawilżającym działaniu. Odpowiednie i regularne zabiegi nawilżające mają szczególne znaczenie w okresie wzmożonej ekspozycji na promienie słoneczne. Poniżej wskazujemy główne produkty tego typu:
Nawilżający krem do twarzy – utrzymuje skórę na optymalnym stopniu nasycenia wilgotnością, a tym samym zmniejsza ryzyko podrażnień.
Kosmetyki nawilżające z filtrami przeciwsłonecznymi – współczynnik ochrony przeciwsłonecznie SPF powinien wynosić nie mniej niż 15. Kosmetyk taki ma na celu ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, które niszczą strukturę skóry. Stosowanie preparatów do makijażu z filtrem nie zawsze jest wystarczające, np. z powodu nakładania niewystarczającej ich warstwy lub zmywania. Zawarty w takim produkcie ekstrakt z ostropestu plamistego doskonale wzmacnia działanie kosmetyku, czyniąc go bardziej efektywnym.
Produkty Anit-Aging na noc – warto szukać w kremie przeciwstarzeniowym, takich składników jak kwas glikolowy, askorbinowy, lub retinowy, gdyż regularne stosowanie tego typu produktów wspomaga regenerację komórek skóry. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą zwiększyć wrażliwość cery. Z tego powodu najlepszym wyborem będą niewątpliwie kosmetyki organiczne.
Wewnętrzna ochrona skóry przez zastosowanie ostropestu plamistego
Myśląc o pielęgnacji skóry zazwyczaj przychodzą nam na myśl typowe kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak kremy, sera czy olejki naturalne. Naukowcy wskazują jednak, że istnieją także alternatywne metody działania, pozwalające na skuteczną ochronę przed jej uszkodzeniami. Suplementacja ostropestu plamistego wydaje się być jedną z nich. Najczęściej stosowaną metodą jest regularne picie herbaty z jego zawartością lub dodawania sproszkowanej rośliny do codziennych potraw.
Naukowcy potwierdzają bowiem, że zawarte w ostropeście plamistym substancje biologiczne przede wszystkim:
- chronią przed rakotwórczym promieniowaniem UVB, na które narażona jest skóra podczas ekspozycji na słońce,
- zabijają komórki, które zostały poddane mutacji ze względu na promieniowanie ultrafioletowe UVA, czyli w sytuacji rozpoczętego procesu, który potencjalnie prowadzi do raka skóry.
Wyniki badań naukowych potwierdzają wcześniejsze odkrycia, że sylibinina skutecznie stymuluje procesy niszczenia komórek uszkodzonych przez promieniowanie UVA, bez szkody dla pozostałych.
Mimo, że dla całkowitego potwierdzenia działań ostropestu plamistego potrzeba jeszcze wielu badań, suplementacja tego zioła w profilaktyce raka skóry okazuje się być niezwykle obiecująca. Należy jednak pamiętać, że tradycyjne podejście do ochrony skóry, takie jak unikanie długotrwałej ekspozycji na promieniowanie i ochrona przeciwsłoneczna, ma zasadnicze znaczenie dla zachowania witalności skóry. Zawarta w ostropeście sylibinina to jednak kolejny i zupełnie naturalny krok w skutecznej profilaktyce.
Być może już niedługo oficjalne stanowisko medycyny potwierdzi, że ostropest plamisty to nie tylko lek regenerujący komórki wątroby, ale również doskonały składnik ochronny dla skóry.
Najnowsze komentarze