Czym jest tajemniczy kolagen

kolagen

Kolagen to jeden z wielu składników aktywnych dodawanych do wielu kremów przeciwzmarszczkowych typu Anti-Age. Co warto o nim wiedzieć?

Kupując kosmetyki, zwłaszcza przeciwzmarszczkowe lub ujędrniające, spotykamy się z występującym w składzie związkiem, jakim jest kolagen. Lecz czym naprawdę jest ten tajemniczy składnik, o którym tak wiele się pisze i mówi?

Kolagen jako podstawowy budulec w organizmie

Kolagen to naturalnie występujące, we wszystkich tkankach łącznych kręgowców białko, które za względu na swoją nietypowy skład aminokwasów tj.: prolina, glicyna oraz praktycznie niewystępujące w innych białkach hydroksyprolina i hydroksylizyna. Ze względu na ten skład jest on podstawowym składnikiem uelastyczniającym skórę, ścięgna, czy stawy. O ile w młodym wieku, kolagen stanowi około 30% białka występującego w naszym organizmie, o tyle z wiekiem, jego produkcja spada, co przyczynia się do powstawania, między innymi zmarszczek, czy degeneracji stawów.

Dlatego też kolagen, to podstawowy składnik niemal wszystkich kosmetyków, jak i leków i suplementów poprawiających działanie stawów, czy wygląd paznokci. Używa się też go, jako wypełniacz podczas zabiegów medycyny estetycznej, jak i przyspieszacz gojenia ran pooperacyjnych czy poparzeniowych.

Kolagen w kosmetologii

Białka kolagenowe, używane do produkcji kosmetyków, leków czy suplementów diety, pochodzą z równych źródeł. Jako najczęściej pojawiające się w składzie możemy wymienić:

  • kolagen hydrolizowany, czyli inaczej żelatyna, powstająca w procesie termicznego zniszczenia wiązań sieciujących białek kolagenowych
  • zwierzęcy, najczęściej pobierany ze skór ryb, ale też z wyższych kręgowców, który w tym przypadku wykazuje większe usieciowane
  • fitokolagen, czyli białko pochodzenia roślinnego
  • mikrokolagen, czyli cząsteczki białka, naśladujące fragmenty naturalnego kolagenu.

Systematyczne stosowanie kosmetyków zawierających kolagen, daje nam gwarancję, że nasza skóra na dłużej pozostanie młoda, bez skłonności do tworzenia się zmarszczek, nawilżona, jędrna i elastyczna. Pomoc naszemu organizmowi w dostarczaniu kolagenu, to także zmniejszenie ryzyka powstawania rozstępów oraz łatwiejsze i szybsze gojenie się blizn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.