Olej rycynowy w pielęgnacji skóry

olej rycynowy

Olej rycynowy to doskonały kosmetyk naturalny do pielęgnacji skóry

Kto nie chce mieć cery bez skazy i zdrowej skóry? Niestety, wiele problemów dermatologicznych wymaga niestandardowych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie olejek rycynowy, stanowiący doskonały preparat leczniczy, regeneracyjny i ochronny.

Wiele osób stara się uciekać do produktów aptecznych lub drogeryjnych, które zawierają szkodliwe i groźne dla zdrowia substancje chemiczne. Warto jednak czasem sięgnąć po sprawdzony od wieków produkt naturalny, który radzi sobie z wieloma problemami skórnymi. Właśnie takim wydaje się być olej rycynowy, który powstaje z ziaren rącznika pospolitego.

Rącznik pospolity, pierwotnie pochodzący z Afryki, jest obecnie uprawiany w wielu miejscach o klimacie tropikalnym. Ziarna rącznika (lub nasiona) od dawna stosuje się w różnego rodzaju przepisach i środkach zaradczych, a doniesienia o jego stosowaniu sięgają 3000 lat wstecz. Znaleziono je w egipskich grobowcach sprzed ponad 6000 lat. Chociaż nasiona rącznika zawierają rycynę, która jest śmiertelną trucizną, po usunięciu jej części może być tłoczona w celu uzyskania oleju, który od dawna był stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie do celów leczniczych.

Czym jest olej rycynowy

Olej rycynowy to bladożółta ciecz wyekstrahowana z nasion rącznika. Stanowi ona naturalny kosmetyk pielęgnacyjny, bardzo bogaty w różnego typu przeciwutleniacze. Wiele osób nie ma świadomości, że jest to wspaniały i skuteczny składnik organiczny, który może rozwiązać większość problemów ze skórą, paznokciami i włosami.

Według wielu źródeł olej rycynowy jest tradycyjnym i bardzo skutecznym środkiem do pielęgnacji skóry. Stanowi on prawdziwy eliksir piękna, zapewniający delikatność, miękkość i zdrowie cery. Zawiera m.in. witaminę E, białka i cenne kwasy omega 6 i 9. Składniki te są kluczowymi elementami, odpowiedzialnymi za utrzymanie dobrej kondycji skóry. Pomaga także w redukcji wypadania włosy, przedwczesnemu siwieniu, a także zwalcza problemy ze skórą głowy. Do najbardziej znaczących właściwości olejku należy zaliczyć kondycjonowanie pigmentacji cery, walka z trądzikiem i walka z procesami starzenia, takimi jak zmarszczki, utrata jędrności i matowienie. Olej rycynowy wydaje się naturalnym rozwiązaniem bardzo wielu problemów. Więcej na ten temat przeczytać można na stronie: ExitDoor.pl.

Obecne w oleju rycynowym wysokie ilości  kwasu rycynolowego są głównym źródłem właściwości leczniczych, jakie wykazuje. Ten kwas tłuszczowy, który znajduje się również w niższych stężeniach w innych popularnych olejach, skutecznie zapobiega rozwojowi wielu bakterii, drożdży, wirusów i pleśni. Dlatego stosowany jako miejscowy środek leczniczy jest oczywiście doskonałym uzupełnieniem apteczki i kosmetyczki, gdyż oferuje bardzo dużo możliwości, z których można łatwo skorzystać.

Olej rycynowy – zastosowania i korzyści

Korzyści oleju rycynowego dla skóry są dobrze znane.  Nie tylko w celach zdrowotnych, ale także w celach upiększających. Uważa się, że większość korzyści ze stosowania tego oleju wynika z wysokiego stężenia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na temat różnych właściwości oleju rycynowego w zakresie pielęgnacji i ochrony skóry.

  1. Zwalczanie trądziku

Problemem z większością produktów kosmetycznych jest to, że nadmiernie podrażniają skórę, zbyt głęboko oczyszczają z sebum oraz nie zapewniają dostatecznej ochrony. Za każdym razem, gdy skóra jest pozbawiona naturalnego łoju stara się uzupełnić braki i przyśpiesza produkcje sebum. Proces ten może powadzić do tłustej skóry i powstawania stanów zapalny oraz trądziku. Z tego względu nie należy obawiać się stosowania oleju na skórę twarzy. Zawarte w oleju rycynowym niezbędne kwasy tłuszczowe mogą pomóc w przywróceniu naturalnej równowagi i nawilżenia skóry. Stosując ten wyjątkowy produkt kosmetyczny warto wykonywać delikatny masaż twarzy, z zastosowaniem okrężnych ruchów dłoni. Można nawet zostawić go na noc i zmyć dopiero rano. Często poleca się użycie pary wodnej, aby lepiej otworzyć pory i pomóc skórze lepiej się wchłaniać.

  1. Przeciwdziałanie zmarszczkom

Kolejną radą na wykorzystanie oleju rycynowego jest ochrona cery przed procesami starzenia. Od wielu wieków, szczególnie w tradycji hinduskiej ajurwedy, jest on uznawany za świetny i w pełni naturalny środek na zmarszczki. Dobrze wnika w głąb skóry i zwiększa produkcję kolagenu, przyczyniając się do uzyskania miękkości i nawilżenia. Zapewnia dodatkowo ochronę antyoksydacyjną i chroni przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Proces odmładzania i odświeżania cery wymaga jednak cierpliwości i systematyczności działania. W tym celu należy nakładać niewielkie ilości oleju na obszary podatne na zmarszczki i pozostawiać na całą noc.

  1. Łagodzenie podrażnień i suchej skóry

Olej rycynowy pomaga w łagodzeniu skóry suchej i podrażnionej. Jeśli macie kłopoty z łuszczącą się skórą na stopach, szczególnie podczas zimy, olej rycynowy może być doskonałym rozwiązaniem problemu. Pomaga w głębokim złuszczaniu i zmiękczaniu podeszew stóp i chroni je przed infekcjami grzybiczymi. Dla osób z bardzo suchą skórą ciała i głowy może być pomocny, gdy zacznie się go stosować przynajmniej raz w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że leczenie nie powinno odbywać się zbyt intensywnie. Olej ten jest również korzystny dla osób cierpiących na schorzenia skóry, takie jak atopowe zapalenie czy łuszczyca. Doskonale sprawdza się również w radzeniu z suchością, wynikającą ze zmiany klimatu i rosnącym zanieczyszczeniem.

  1. Leczenie odcisków i usuwanie brodawek

Zmiękczające działanie oleju może działać w zakresie zwalczania odcisków, zgrubień, a nawet brodawek po nałożeniu na dotknięty obszar. Namocz wacik i przyklej go taśmą, aż rezultaty zaczną być widoczne.

  1. Zwalczanie infekcji grzybiczych i bakteryjnych

Właściwości przeciwdrobnoustrojowe olejku rycynowego pozwalają zwalczać infekcje grzybicze skóry i paznokci, a także infekcje bakteryjne. Należy go jednak stosować regularnie, aż do wygojenia.

  1. Usuwanie brudu

Zastosowanie oleju rycynowego to świetny sposób na delikatne usuwanie brudu i makijażu ze skóry. Wystarczy nałożyć na bawełniany okrągły i gładki obszar, który wymaga czyszczenia. Jest on idealny do czyszczenia ran u dzieci – można delikatnie usuwać zabrudzenia z zadrapanych kolan i łokci – co z kolei pomaga leczyć ranę. Jest również delikatny jako środek do usuwania makijażu oczu, aby uniknąć podrażnienia delikatnych tkanek skóry w tym obszarze.

  1. Łagodzenie stanów zapalnych skóry

Ten wysoce przeciwzapalny olej działa dobrze z wielu powodów. Łagodzi i koi opaloną skórę, aby zredukować ból i ciepło, a także obolałe obszary z obrzękiem, takie jak niewielkie siniaki i powierzchowne rany. Chroni ponadto przed infekcjami.

  1. Rozjaśnianie przebarwień skóry

Jeśli masz nierównomierną pigmentację skóry z powodu blizn lub uszkodzeń spowodowanych przez słońce, olejek ten może pomóc wygładzić koloryt skóry i rozjaśnić ciemne plamy, ponieważ promuje zdrowy wzrost jej tkanek. Zastosuj bezpośrednio lub wymieszaj ze swoim ulubionym kremem nawilżającym przed snem i wygładź zaaplikuj na twarzy na całą noc. Aby uzyskać dobre wyniki, konieczne jest regularne stosowanie.

  1. Zapobieganie rozstępom

Rozstępy spowodowane ciążą i utratą masy ciała lub przyrostem zwykle występują z powodu braku elastyczności skóry. Kwasy tłuszczowe oleju wnikają w skórę, czyniąc ją bardziej elastyczną i łatwą do rozciągnięcia. Pomagają również w utrzymaniu najgorszych rozstępów.

  1. Leczenie skóry głowy i włosów

Łupież i swędząca skóra głowy mogą również wymagać zastosowania olejku, który pomaga nawilżyć skórę, zwalczyć wszelkie infekcje grzybicze i łagodzić stany zapalne. Przed myciem włosów po prostu wmasuj w skórę głowy i pozwól mu działać przez kilka minut, a następnie umyj wszystko delikatnym szamponem. Olej ten również stymuluje przepływ krwi do skóry głowy i odżywia cebulki włosów, co może skutkować gęstszymi i zdrowszymi włosami.

Olej rycynowy a skutki uboczne

Istnieje bardzo niewiele (jeśli w ogóle) skutków ubocznych związanych z miejscowym stosowaniem oleju. W rzadkich przypadkach może być lekko drażniący dla skóry, zwłaszcza jeśli jest pozostawiony na niej przez dłuższy czas. Olej rycynowy do stosowania na skórę jest ogólnie uważany za dość bezpieczny, ale podobnie jak w przypadku innych produktów, ludzie wykazują różne wrażliwości na dane produkty. W przypadku połknięcia może powodować zawroty głowy, skurcze brzucha i niskie ciśnienie krwi. Jeśli w ogóle obawiasz się korzystania z niego w jakikolwiek sposób, zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Największym minusem oleju rycynowego dla wielu osób jest zapach – opisany jako oleisty i ostry. Jest również gęsty i tłusty, co czasem utrudnia aplikację. Łatwo przylega do pościeli i odzieży, ale jest dość łatwy do usunięcia za pomocą alkoholu, głównie z powodu swojej struktury molekularnej.

Jak widać, olej rycynowy to wspaniały kosmetyk naturalny, bardzo przydatny w codziennej pielęgnacji cery oraz zapobieganiu procesom starzenia. Nie jest przy tym drogi i daje wiele możliwości wykorzystania.

1 komentarz

    • Mirosława on 3 lutego 2018 at 21:14
    • Odpowiedz

    WITAM !!!
    Proszę o pomoc = czy lepiej używać olejek rycynowy na twarz w rozcieńczeniu z innym olejkiem np, oliwa z oliwek czy olejkiem kokosowym bądź innym ??
    czy można codziennie wieczorem używać ??
    Mam cerę normalną – jak na swój wiek 67 lat dużo zmarszczek .
    Jak każda kobieta chciała bym zatrzymać proces starzenia .
    Nie korzystam z usług kosmetyczek ( nie stać mnie).
    Jednocześnie chciała bym olejek rycynowy używać do włosów jako odżywki.
    Włosy moje należą do suchych lecz bardzo cienkie.
    W jakim rozcieńczeniu i z jakim olejkiem rozcieńczyć ??
    Czy przed każdym myciem ( raz w tygodniu) używać olejku ? ?
    Ile czasu trzymać olejek na włosach ??

    Była bym wdzięczna o podanie mi informacji na mojego maila _ mirkagol51@tlen.pl

    Dziękuje bardzo
    POZDRAWIAM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.