Czym się charakteryzuje zimowa pielęgnacja skóry

zimowa pielęgnacja skóry

Zimowa pielęgnacja skóry musi uwzględniać duże zmienności warunków zewnętrznych

Zimowa pielęgnacja skóry musi odpowiadać zarówno zmiennym warunkom pogodowym na dworze, jak i w pomieszczeniach w których żyjemy i pracujemy. Warto zatem zwrócić uwagę na jej kilka podstawowych aspektów. 

Suche, mroźne powietrze, zimny wiatr i ogrzewane pomieszczenia… nic dziwnego, że zimą nasza skóra staje się przesuszona i podrażniona. Takiemu scenariuszowi można i warto zapobiegać! Podpowiadamy jak powinna wyglądać zimowa pielęgnacja skóry.

Nieprzyjemna aura

Zimą, nasza skóra narażona jest na działanie wyjątkowo szkodliwych czynników zewnętrznych. Chłodny wiatr, mroźne powietrze, skoki temperatur, ogrzewanie pomieszczeń, to wszystko wywiera szkodliwy wpływ na kondycję naszej skóry. Nie bez znaczenia pozostaje też to, że wiele z nas, poprzez nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, tylko pogarsza jej stan. Jak, więc powinna wyglądać zimowa pielęgnacja skóry?

Szerokie spektrum działania

Zimowa pielęgnacja skóry, nie powinna skupiać się wyłącznie na natłuszczaniu lub nawilżaniu skóry, a wiele z nas tak właśnie postępuje. Tymczasem takie zabiegi pielęgnacyjne, nie przyniosą oczekiwanych efektów. Żeby chronić skórę zimą, musimy zadbać o: natłuszczenie, odżywienie, regenerację i nawilżenie.

Przy wyborze kosmetyków, powinniśmy kierować się ich składem i tym jaką funkcję powinny spełniać. Szczególną uwagę zwracajmy na kosmetyki zawierające lipidy, które pomogą nam odbudować naturalną warstwę lipidową skóry. Zimą, nasza skóra potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, dlatego warto poświęcić jej trochę czasu, a problem spierzchniętej i zaczerwienionej skóry na pewno nas ominie.

Zapobiegaj!

Podstawą pielęgnacji naszej skóry powinno być zapobieganie jej nadmiernej ekspozycji na mróz. Zawsze pamiętajmy o ubraniu stosownym do warunków atmosferycznych, niezbędne będą też rękawiczki, czapka oraz szal, którym należy osłonić również twarz. Przed wyjściem na mróz, pamiętajmy o aplikacji treściwego kremu ochronnego oraz pomadki lub balsamu na usta.

Zdradliwe słońce

Jeśli chodzi o ochronę przed promieniowaniem UV, to zimowa pielęgnacja skóry, nie różni się znacznie od tej w innych porach roku. Zimą również powinniśmy pamiętać o używaniu kosmetyków z filtrem UV, ponieważ promieniowanie słoneczne jest tak samo groźne dla naszej skóry, jak latem. Jest to szczególnie istotne podczas wypoczynku w górach, gdzie promieniowanie jest wyjątkowo intensywne. Dla własnego dobra, nie powinniśmy także korzystać z solarium.

Domowa pielęgnacja

Nie tylko mroźne powietrze naraża naszą skórę na szwank, ale też to ogrzewane w pomieszczeniach. Suche, gorące powietrze sprawia, że nasza skóra staje się jeszcze bardziej podrażniona i przesuszona. Żeby temu zapobiec, pamiętaj o tym, by na kaloryferze umieścić nawilżacze powietrza lub zainwestuj w jego elektroniczny odpowiednik Staraj się także by temperatura w domu była nie zbyt wysoka i wynosiła ok 21 stopni.

Unikaj gorących kąpieli i kosmetyków o agresywnym działaniu (np. tych z alkoholem lub mydłem). Lepszym rozwiązaniem będą z pewnością łagodne kosmetyki organiczne. Po każdej kąpieli pamiętaj o tym, by delikatnie osuszać skórę ręcznikiem, później wmasuj w ciało balsam nawilżająco- regenerujący. Szczególną uwagę poświęć swoim dłoniom, ich skóra jest bardzo uboga w warstwę hydrolipidową, a przez to też jest dużo bardziej podatna na podrażnienia. Kremowanie rąk powinno wejść Ci w nawyk, najlepiej robić to minimum 3 razy w ciągu dnia.

Zadbaj o skórę… od środka!

Zimowa pielęgnacja skóry wymaga także jej wsparcia od wewnątrz. Zadbaj o to by Twoja dieta była bogata w ryby, owoce, warzywa, produkty pełnozbożowe, przetwory mleczne, orzechy, awokado, czy jaja. Szczególną uwagę zwróć na produkty zawierające dużo witaminy: C, A, E, D. Pamiętaj także o piciu dużej ilości niegazowanej wody mineralnej.

Ostrożnie z cerą naczynkową

Właścicielki cery naczynkowej, szczególnie zimą, powinny przyłożyć się do jej pielęgnacji. Gwałtowne skoki temperatur, sprzyjają tworzeniu się nowych pajączków. Żeby temu zapobiec konieczne jest stosowanie kremów ochronnych przeznaczonych dla tego typu cery. Polecamy przy tym przede wszystkim kosmetyki naturalne, szczególnie takich marek jak Clochee, Natura Siberica czy Planeta Organica. Warto przy tym pamiętać, że zimą pielęgnacja skóry powinna być bardziej rozważna i bardziej intensywna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.